גזענים וחיות אחרות (גל ווליניץ')

למה זה גזעני? תגובה של אחת מכוכבות הקליפ מובאת בסוף הפוסט.

ודאי כבר נחשפתן לשערוריית הפיטורין של האמן גל ווליניץ ברשת, לכן לא אכביר מילים. נדמה שכולם מסכימים שהוידיואים אינם מתאימים לבני 12, אז מה עולה מהם במבט של מבוגר? לצערי ניכר בו יותר משמץ של נרטיב קולוניאליסטי של החפצת הגוף השחור. אפשר לקבוע שגם אם ווליניץ איננו גזען, הוא לכל הפחות התרשל בשליטה על המסרים שרצה להביע. טעות בלתי נסלחת בשביל אמן.

כמה הערות טרום ניתוח: בעיני הפיטורין של המורה לאמנות על אמנותו היו אקט היסטרי וצדקני שמהווה טראומה מזיקה, שעשויה לצלק לנצח את יחסם לסקס ולהומוסקסואליות, לא פחות מהקליפ עצמו. מעבר לכך, יניקה, ככל הידוע לי, רווחת כפרקטיקה מעצימה בקהילת הדובים, אני מסכימה עם טענות שהועלו ברשת שיש מידה של צביעות בלתקוף את הפרקטיקה הזו במקביל להעצמת אחרות. ולבסוף, מה שבאמת מהווה אקט שלילי לחיקוי היא ההקפאה של דגי הנוי בעודם בחיים שככבה בחלק מהסרטים. ובגללה אני מודה שניגשתי לניתוח הזה עם הרבה אנטגוניזם.

vollinich1
לזכותו של ווליניץ, האזהרה בתחילת הקליפ לא יכולה להיות ברורה יותר, ובעידן הפרוץ של האינטרנט קצת קשה לצפות ליותר. (תיקון: עדויות גורסות שהאזהרה הוספה רק בדיעבד)
vollinich
התמונה הפותחת, שככל הנראה הזינה גם את ההאשמות בדבר פדופיליה. יחסי הכוחות ברורים, והדימוי הזה מעיב ללא תקנה על הקליפ כולו וחורץ גורלו כגזעני.

בקצרה, לפנינו קליפ של פחות מדקה, שבו כל שוט נבחר בקפידה ולא נשאר הרבה מקום למקריות או חוסר תשומת לב. אם מקדישים קפידה דומה לניתוח התמונות רואים שיד האמן יצרה הירככיה ברורה למדי בוידאו, בין אם זה המבט שרק הוא משיר למצלמה, ובין אם זה הטפיחה האדנותית על ישבן היונק, שמסיימת את הקליפ או הדרך בה הוא אוחז/תומך בראשי היונקים באופן שמסתיר אותם מן המצלמה. גם השם " my girl" המתייחס כנראה, ספק לשדיים, ספק ליונקים, ספק לשניהם ביחד משמע גם היונקים עוברים רדוקציה ומשולים לאיברים של האמן הכוכב, כל זה תורם לתחושת ההחפצה בקליפ, ביחד עם העובדה, שהמניק הוא יחיד ומובחן ואילו בשרם של היונקים עשוי גופות מתחלפים, אנונימיים לרוב, ורק ללבן המניק, האקטיבי, נשמרה זהות יחידה וברורה, אשר ללא ספק מנהלת את הקליפ. הקלוזאפים של פני יונקים,  שמבוצעים מהצד וללא מבט למצלמה, אינם מפצים על כך, גם לא ההתנפלות שליהם על השדיים, המעידה לכל היותר על הרעב העצום לשדיים הלבנים, בזמן שהגבר שהלבן השבע מישיר מבט כמעט שאנן למצלמה. התמונה המופיעה ברקע, של הפרסומת לבירה שבה נחתכות רגלי אישה, מראה שווליניץ ידע כנראה מה הוא עושה בכל הנוגע להחפצה שבקליפ. אבל הוא לא בחר כמעט להחפיץ את עצמו, מה שהיה יכול להפוך את המשמעויות שעולות מהקליפ.

vollinich3
הגוף השחור, חשוף וחסר פנים. המוטיב הזה חוזר על עצמו ובלתי נמחה.

האימאג' הפותח, של הנער כהה העור המוחזק בידי האמן, הוא שמכריע לרעה את משמעות הקליפ, הדימויים האחרים כבר לא מצליחים לגבור עליו ולמחוק את הרושם שנוצר ובו הגוף הכהה, שוכב נרפה, פסיבי, עם הגב אלינו ולכן הוא כמעט, או באופן מוחלט, חסר פנים, כשישבנו חשוף מופנה אלינו, השחור יונק מהשד השופע והכל יכול של הלבן האקטיבי, נח בזרועותיו כמו תינוק חסר אונים התלוי באופן מוחלט בגוף המניק לכל צרכיו, דימוי של סבילות כמעט אולטימטיבית. חנה אזולאי הספרי קוממה עליה רבים כאשר דימתה את התרבות המרוקאית ל"אחות המפגרת" של זו המערבית. אי אפשר להתעלם מהדימוי המגמתי שנוצר כאן, מניק מול יונק, תלוי, נחשל, מפגר. תמונה של אישה יונקת שמבליחה לרגע, רק מחזקת לרעה את יחסי הכוחות המתוארים. אם האמן לא רואה את המשמעויות שנוצרו פה מה הפלא שאפילו בני 12 קשה היה לו לחזות?

vollinich4

להלן תגובת יוספה מקיטון, מובאת כלשונה ובמלואה:
"אני אחד המצולמים בוידאו הזה. הצילום היה חויה נעימה, מעצימה, ומחרמנת. גל בחור מתחשב, דיאלוגי, קשוב ושובב, וגם אכזרי ורצחני (על כך בסוף). אני לא מבין דבר באמנות, אבל אני אוהב את התוצאה, ושמח שהוידאו מתפרסם.

חזרה ונשאלה כאן השאלה / נאמרה האמירה, שלו היו לי ילדות/ים זה היה אחרת. ובכן, לא. אפשר לשוחח עם ילדות/ים על תכנים מיניים באופן שמתאים לגילםן. תשאלו את מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית על הסדנאות המצוינות שהן מעבירות בבתי-ספר (גם חטיבות ביניים וגם יסודיים, לא רק תיכונים).

משהו שכלל לא עלה בדיון: גל שמן. שמתןם לב לזה? זה חירמן אתכןם? זה דחה אתכןם? זה חשוב לכןם באיזשהו אופן לנפץ סטנדרטים מדכאים של "יופי"? לי כן. גוף כמו של גל מעמיד לי חזק ואני רוצה לחלוק את זה איתכןם כי זה נראה לי דיון פוליטי משמעותי, שבאופנים אחרים רלבנטי מאד גם לילדים/ות (הדיכוי של "השמנה אצל ילדים" וכו'). שימו לב שנושא שכולןם מתעלמות/ים ממנו, הוא כנראה מאד חשוב לתגובה הרגשית לוידאו הזה. לדעתי, זה שגל שמן ובכל זאת מעיז שתהיה לו מיניות (ועוד הומוסקסואלית ועוד עם אנשים רזים!! בלי להתבייש בזה שהוא שמן!) זה אחד הדברים שהפריעו לחלק מהמשתתפיםות בדיון בלי שזה עלה על פני השטח. כולל השימוש המבריק שלו בשדיים גבריים כדי לשבור מחיצות מגדריות.

גל פוטר לא בגלל שהוידאו גיזעני (פרשנות לגיטימית, אם כי לא הכרחית), ולדעתי גם לא בגלל גיל המצולמים (אני בת 39 והיתי בן 38 או 37 כשצילמנו, בערך), ואפילו ארחיק ואומר שלדעתי הוא לא פוטר בגלל הומופוביה. הוא פוטר כי הוא עשה וידאו מפורש מבחינה מינית וזה לא עולה בקנה אחד, לדעת מפטריו, עם להיות דמות חינוכית לילדות/ים. זו גישה מעצבנת ואנחנו צריכות להביע התנגדות לה וסולידריות עם גל. מיניות צריכה להיות דבר שמדובר עם ילדות/ים ואז מיניות תהיה פחות מבהילה. מה שמבהיל אותי זה שאם הממסד החינוכי הקיים ידבר על מיניות עם ילדות/ים הוא יעשה זאת באופן שמרני, מדכא, להט"ב-פובי, סקסיסטי, הטרונורמטיבי ועוד ועוד. אז מזל שיש גל ליצר שיח אחר, לפחות עבור בוגרות/ים.

אני השתתפתי בוידאו כי אני בעד לשבור נורמות יופי מדכאות (דובים שולטים!) ובגלל שהיה לי נעים ושובב ומחרמן. מודה שלא שמתי לב לאפשרויות פירוש גזעניות, ומודה שהן קימות, אבל מצוין שנדבר עליהן. חשוב לשים לב שלא בגלל גיזענות בקליפ הזה פיטרו את גל.

משהו נוסף שכולןם החמיצו בדיון הזה: גל רוצח. כן, זה נכון. הוא צילם וידאו בו הוא "מקפיא" דג בתוך ג'לטין עד שהדג נחנק לאט למוות. בעקבות הוידאו הזה הפסקתי לעשות סרטים עם גל. אבל זה לא אומר שלא מגיעה לו הסולידריות שלנו, זה לא אומר שהפיטורין שלו היו צודקים. העובדה שמצאו לנכון לפטר אותו בגלל תוכן מיני בוטה ולא בגלל אלימות רצחנית ואכזרית כלפי בעלי חיים רק מראה כמה הסטנדרטים של בית-הספר והחברה כולה מעוותים לחלוטין.

יוסףה מקיטון, טבעונית חובב דובים"

vollinich7
יוספה מקיטון בקליפ

לפוסט ההמשך בנושא ווליניץ'

ע' קווירית,

ע' קווירית

4 תגובות בנושא “גזענים וחיות אחרות (גל ווליניץ')

  1. קצת סדר: א. הוא לא פוטר . הופסקה העסקתו הזמנית כממלא מקום.
    ב. זה לא היה בגלל תכנים הומוסקסואליים – אלא בגלל חשיפת תלמידים לתכנים לא ראויים- כמו רצח בייסורים וכמו סצנות עם רמיזות פדופיליות .
    ג. התנהלותו אחרי המקרה כפי שהוא תאר אותה- מוכיחה כי אולי הוא אמן אבל בוודאי לא מחנך, ולכן מקומו לא בבית הספר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s