מאצ'תונים (מארק וולברג)

מארקי מארק והפאנקי באנץ' – "תנודות טובות"

Marky Mark - good vibrations-0
מארק וולברג, שחקן הקולנוע ("טד", "כוכב הקופים", "לילות בוגי") נודע בתחילת דרכו כראפר מארקי מארק. סמלו המסחרי היה אז גופו השרירי שאותו נהג לחשוף דרך קבע על הבמה כשהוא נשאר לבוש בתחתונים בלבד. כה פופולארי היה האקט עד שזיכה אותו בחוזה כדוגמן תחתונים של קלווין קליין.

הקליפ לשיר good vibration משנת 1991 מדגים תופעה תרבותית: גוף גברי המוצג כאובייקט אולם המשיכה אליו עוברת קידוד שמטרתו להכחישה. זאת מכיוון שהצופה הממוצע נחשב תמיד לגבר. מסיבה זו הגוף הגברי העירום יוצג לרוב בהקשרים של סבל – פעילות פיזית אינטנסיבית או פציעה, על מנת לחבל ולבטל את המשיכה שעולה כלפיו. בדוגמא שלפנינו נראה מארק מתאמץ לכל אורח הקליפ: מתאגרף, מרים משקולות ומבצע תנועות ריקוד מסובכות.

Marky Mark - good vibrations-2

לצד קטעים אלה שולבו סצנות מיטה של מארק עם צעירה בת גילו. הצעירה נראית רחוקה מלהשתלב כהלכה בקליפ המאצ'ואיסטי והקשוח. האם ניתן היה כבר לוותר על דמותה לגמרי? לא ולא. זניח וקטן ככל שיראה תפקידה, אישה זו היא המסמן וה"אליבי" ההטרוסקסואלי בקליפ. היא איננה מעניינת לכשעצמה, אבל, ביחד עם הסבל, היא זו שמאפשרת את ההתענגות האסורה על גופו של מארקי מארק.

Marky Mark - good vibrations-1

אכן אין זה נדיר לראות דמויות נשיות שהן נעדרות כל תוכן או נרטיב, ואולם אין מוותרים עליהן, שכן, השמטתן הייתה גורמת להיווצרות אוטומטית של נרטיב הומוסקסואלי, ע"י כך שהייתה חושפת את המשיכה שמבטא המבע הצילומי כלפי הגוף הגברי, מבלי שאפשר היה להכחישה. דוגמא פעילה ניתן לראות בגרסא הפיראטית הגאה שנערכה לקליפ. אמנם במהרה מופיעות בו סצנות מין הומוסקסואלי שאינן מותירות מקום לדמיון, אולם האווירה ההומוסקסואלית שולטת בקליפ כבר משניותיו הראשונות – מרגע שהועלם האליבי בדמות האישה.

כך או כך, ההשוואה בין העירום של הצעירה ושל מארק מדגימה את ההבדלים שבהחפצת נשים וגברים במבע המיינסטרימי וגם הפורנוגראפי – גבר פעיל ואקטיבי, המשיר מבט מתעמת אל המצלמה, ואישה כנועה ופסיבית, נתונה למבטו ומגעו.

Marky Mark - good vibrations-3

hilazone

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s